This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci elit consequat ipsutis sem nibh id elit. quis bibendum auci elit.

Instagram feed

+ 01145928421 SUPPORT@ELATED-THEMES.COM

Blog

DomovSedačkyAko vyčistiť sedačku?
Ako vyčistiť sedačku, aby bola znova ako nová?

Ako vyčistiť sedačku?

Stará dobrá sedačka, pohodlná ako žiadna iná, no zanesená a so škvrnami? Či dokonca úplne nová sedačka, a máte hlavu v smútku, čo s tými škvrnami? Neviete, ako tú sedačku vyčistiť? Nezúfajte. Poradíme vám.

Vybrať ten najsprávnejší spôsob čistenia sedačky je asi nemožné. Dôvodov je viacero. Je dôležité nielen o aký typ škvrny sa potrebujete postarať, ale aj aký materiál má vaša sedačka. Všetky materiály sú špecifické svojimi vlastnosťami, a takto špecificky, treba pristupovať aj ku škvrnám, ktoré môžete nájsť na ich povrchu.

Sedačku neochránite pred vznikom škvŕn. Či už máte deti, ktoré si radi vychutnajú obed na sedačke pri sledovaní rozprávky, alebo usporiadate posedenie s priateľmi a s jedlom. Sú ale spôsoby, ako môžete proti týmto nečistotám bojovať.

Škvrny a nečistoty na látkových sedačkách
Drobné nečistoty, vlasy, chlpy z domácich miláčikov či omrvinky z jedla, ktoré natrúsili deti, vieme jednoducho odstrániť pomocou vysávača, klasického alebo ručného, či pomocou kefy, ktorá je vhodná hlavne v prípade, že máte doma mačku alebo psa, ktorého srsť nachádzate prichytenú na sedačke.

Pri vysávaní sedačky, nezabudnite na všetky jej súčasti. Vysajte opierky, matrace aj bočné súčasti sedačky. Ak máte pocit, že vaša sedačka je príliš zanesená, môžete sa obrátiť
na profesionálov a zvoliť napríklad aj mokré vysávanie, ktoré vám s použitím ďalších vychytávok profesionálov pomôže zbaviť sa nielen viditeľných nečistôt z povrchu sedačky ale aj roztočov.

Obľúbenou alternatívou je v poslednej dobe aj penový čistič na sedačky, ktorý jednoducho nanesiete na sedačku a následne zotriete s vlhkou handrou. Ďalším šikovným a v domácnosti praktickým pomocníkom je aj bežná mydlová voda. Vlhkou handrou budete trieť zanesené miesto, avšak opatrne aby ste nepoškodili povrch, a následne suchou handrou vytiahneme vlhkosť z povrchu.

Silnejší roztok mydlovej vody a saponátu vám pomôže so škvrnami, ktoré sú spôsobené mastnotou. Taktiež môžete vyskúšať zmes sódy bikarbóny a vody, nechajte na škvrne pôsobiť aspoň 15 minút a následne vysajte vysávačom.

 

Pokiaľ ide o konrétne škrvny, ktoré sa bežne vyskytujú a neviete si s nimi rady, máme pár nápadov:
•Káva, kola, ovocné šťavy – odsajte vlhkosť papierovou utierkou a očistite špongiou a studenou vodou.
•Čaj – vysušte postihnuté miesto papierovou utierkou, a na fľak vyskúšajte prekrojený citrón, či roztok kyseliny citrónovej a vody.
•Červené víno – v žiadnom prípade to neutierajte! Je potrebné miesto vysušiť pijavými kuchynskými utierkami, a následne použite citrónovú šťavu či kuchynskú soľ, ktorú nechajte pôsobiť na postihnutom mieste.
•Lak na nechty, rúž – ak sa vám podarí zašpiniť sedačku lakom na nechty či rúžom, nezúfajte. Vyskúšajte použiť odlakovač bez obsahu oleja a škvrny by mali zmiznúť tak rýchlo, ako sa tam objavili.
TIP – OŽIVIŤ FARBU
Pokiaľ chcete oživiť farbu svojej látkovej sedačky, skúste pripraviť jemný roztok vody a octu, naniesť ho na handru a s ňou následne prejsť celú sedačku.

Škvrny a nečistoty na sedačkách z ekokože
Tu je dôležité spomenúť, že pri sedačkách z ekokože, nie je vhodné používať žiadne chemické čističe, rezné kefy či prípravky určené na pravú kožu.

Na základné nečistoty vám bude stačiť handra namočená v mydlovej vode,
no nezabudnite ju poriadne vyžmýkať. Vhodné je pravidelne používať aj sprej, ktorý je špeciálne určený pre sedačky z ekokože.

Ak máte doma malé deti, alebo sú vlhčené obrúsky vašim pomocníkov v domácnosti, kľudne ich použite aj na zotretie škvŕn zo sedačky. Je dôležité, aby obrúsky mali neutrálne pH. Rôzne vlhké škvrny je vhodné vysušiť papierovou utierkou a následne pretrieť vlhkou handričkou.

Škvrny a nečistoty na kožených sedačkách
Drobné škvrny odstránite naozaj jednoducho. Stačí vám vlhká handrička, detské vlhčené utierky či prostriedky, ktoré sú špeciálne určené na čistenie kožených sedačiek.

Škvrny na sedačke, sa snažte vždy vytrieť a nikdy ich nerozmazávajte doširoka. Použite vlhkú handru, mierne nasiaknutú mydlovou vodou a následne nechajte kožu preschnúť.
Vhodné je kožu po čistení ošetriť. Vyskúšajte špeciálny olej na hladkú kožu či jemný neagresívny krém. Dobrou alternatívou je napríklad aj stará známa indulona, ktorou môžete sedačku ošetriť a následne nechať cez noc preschnúť.Pri kožených sedačkách je vhodné aspoň dva krát ročne použiť impregnačný prípravok.

TIP – BABSKÉ RADY
Vyskúšajte si vyrobiť domácu zmes octu a ľanového oleja v pomere 1:1.
Poradí si s väčšinou škvŕn na koženej sedačke.

Pri kúpe novej sedačky si všímajte spôsob čistenia, aký odporúča výrobca a prípadné vzniknuté škvrny sa snažte odstrániť čo najskôr.